Šepetalko nosorogom je navdahnila resnična zgodba male deklice, ki je uresničila svojo željo, da bo nekoč postala glavna čuvajka rezervata za divje živali ter varovala in ščitila afriške črne nosoroge.
To je samo ena izmed zgodb iz obdobja dolgotrajnega partnerstva med modelom Defender in organizacijo Tusk.
Napredne zmogljivosti terenske vožnje in najsodobnejša tehnologija so bistvene za okoljevarstvenike in čuvaje, ki delajo na terenu. Skupaj smo podprli tisoče hrabrih posameznikov, prav tako kot šepetalka nosorogov, pri njihovih prizadevanjih za zaščito 50 milijonov hektarjev habitata divjih živali in več kot 40 ogroženih živalskih vrst.
Preživetje črnih nosorogov, ki jih je v Afriki včasih bilo v izobilju, danes ogrožata divji lov in nezakonita trgovina z divjimi živalmi – gre za četrto največjo prepovedano industrijo na svetu po drogah, orožju in trgovini z ljudmi.
Zaradi divjega lova črnih nosorogov zaradi povpraševanja po njihovih rogovih se je populacija teh živali v Keniji zmanjšala z 20.000 v 60. letih dvajsetega stoletja na manj kot tristo v 80. letih dvajsetega stoletja. Medtem ko so prizadevanja za ohranitev vrste, ki jih podpirajo organizacije, kot je Tusk, pripomogla k povečanju števila teh živali v Keniji na nekaj tisoč primerkov, ostajajo nosorogi kritično ogroženi po vsej Afriki.
Naravni rezervati za divje živali, kot sta Borana in Lewa v Keniji, pri teh prizadevanjih igrajo odločilno vlogo, pri tem pa jih podpira tudi organizacija Tusk. Populacija črnih nosorogov se je v pokrajini, ki se razteza na 93.000 hektarjih, povečala s petnajst v letu 1983 na današnjih 264. Omenjena rezervata sta dom 12 odstotkov črnih nosorogov v celotni Keniji.
Temelj uspešnih prizadevanj proti divjemu lovu, ki jih organizacija Tusk financira po vsej Afriki, so ekipe čuvajev, ki so zavezane skupni misiji.
Čuvaji so namreč dogovorni za zaščito kritično ogroženih nosorogov. Defender ob tem omogoča prevoz vseh potrebščin v vse kotičke rezervatov za divje živali in rastline, čuvajem in naravovarstvenikom pa nudi varno zavetje za spremljanje živalskega sveta.
OHRANJANJE OSREDOTOČENOSTI V VROČINI
Čuvaji vozila potrebujejo pri nadzoru teh obsežnih in oddaljenih območij, pogosto v izjemni vročini afriških savan. Ko je osredotočenost izjemnega pomena, se izkaže napredna klimatska naprava vozila Defender, ki hladi potnike, da se lažje osredotočijo na morebitne nevarnosti.
Vse, kar vidijo in slišijo, je izjemnega pomena. Svoja opazovanja patrulje sproti javljajo nadzornemu centru, kjer upravitelji parkov te nepogrešljive informacije uporabljajo v dejanskem času za koordinacijo ekip na terenu.
ODZIVANJE NA GROŽNJE. HITRO.
Ko je čas najpomembnejši, čuvaji izkoristijo brezkompromisne zmogljivosti terenske vožnje vozila Defender, da se lahko hitro odzovejo na grožnje. Ekipe za boj proti divjemu lovu, včasih tudi s podporo sledilnih psov, lahko sodelujejo v boju proti divjim lovcem, tako da jih izsledijo z naprednimi tehnikami sledenja.
Zahvaljujoč tem pogumnim moškim in ženskam, ki vsak dan tvegajo svoja življenja, lahko ohranjamo upanje za nadaljnje preživetje ene najveličastnejših živali na svetu.